دوشنبه، مرداد ۰۷، ۱۳۸۷

ناتاشا مارش: ملکه یورو ۲۰۰۸

تقریباً یک ماه از پایان یورو ۲۰۰۸ می‌گذرد. اما کسانی که مسابقات یورو ۲۰۰۸ را از طریق شبکه‌ی ITV انگلیس دنبال می‌کردند، کلیپ مقدمه‌ی شروع بازی‌ها را از یاد نبرده‌اند، چرا که تلفیق تصاویر تاریخی فوتبال با اجرای یک قطعه‌ی اپرایی از موتزارت، حس و حال ویژه‌ای به این کلیپ داده بود.

قطعه‌ای که ITV برای این کلیپ استفاده کرده بود، قسمتی از آریای "ملکه‌ی شب" (Queen of the Night) از اپرای "فلوت سحرآمیز" موتزارت بود که توسط ناتاشا مارش (Natasha Marsh) سوپرانوی ولزی با تنظیمی جدید اجرا شده بود.

مقدمه‌ی شبکه‌ی ITV برای مسابقات یورو ۲۰۰۸ با اجرای ناتاشا مارش

موسیقی در یورو ۲۰۰۸

معمولاً کشورهای برگزارکننده‌ی مسابقات ورزشی از فرصت میزبانی برای تبلیغ فرهنگ و تاریخ و جاذبه‌های کشورشان استفاده می‌کنند. در حقیقت سود درازمدتی که کشورها از قبال چنین رویکردی به دست می‌آورند، شاید بیش از هر چیز دیگری مشوق آنها برای گرفتن امتیاز میزبانی است.

با توجه به تاریخ درخشان اتریش (یکی از دو میزبان بازی‌ها) در رشد و تکامل موسیقی کلاسیک انتظار می‌رفت که سرود رسمی بازی‌های یورو ۲۰۰۸ حداقل دارای یک سری مؤلفه‌های موسیقی کلاسیک باشد. پیش از این هم استفاده از موسیقی کلاسیک در فوتبال با خوانندگی لوچیانو پاواروتی فقید در فینال مسابقات جام جهانی ۱۹۹۰ ایتالیا، و پس از آن گروه سه تنور در جام جهانی ۱۹۹۴ آمریکا، با موفقیت بالایی تجربه شده بود. اما انتخاب Shaggy (خواننده‌ی جامائیکایی سبک رگا) برای اجرای سرود یورو ۲۰۰۸ آب سردی بر روی سر هواداران موسیقی کلاسیک ونیز بسیاری از مردم این دو کشور بود. موسیقی شَگی هیچ ارتباطی با فرهنگ اتریش و سوییس نداشت و حتی کلیپ‌های ساخته شده روی آهنگ‌های او (+ و +) هم به جز یک سری مناظر طبیعی سوییس و اتریش هیچ هویت اتریشی یا سوییسی نداشتند. شاید برگزارکنندگان بازی‌ها زیادی غرب‌زده شده بودند!

340x

این انگلیسی‌های...!!

بر خلاف برگزارکنندگان مسابقات، شبکه‌ی ITV (رقیب BBC در داخل بریتانیا) سلیقه‌ي بهتری به خرج داد و یکی از آریاهای معروف ولفگانگ آمادئوس موتزارت، موسیقیدان نابغه‌ی اتریشی را برای آرم برنامه‌ی ورزشی یورو ۲۰۰۸ خود استفاده کرد، و برای این که تعصب بریتانیایی خود را هم نشان دهد، از ناتاشا مارش استفاده کرد!

queen

ناتاشا مارش

ناتاشا مارش، سوپرانوی ولزی ۳۲ ساله اولین آلبوم خود با عنوان Amour را در سال ۲۰۰۷ با کمپانی EMI منتشر کرد و در هفته‌ی اول عرضه‌ی آلبوم به صدر فهرست پرفروش‌های کلاسیک راه یافت و نامزد جایزه‌ی Classical Brits 2008 شد. ناتاشا پیش از عرضه‌ی این آلبوم هم خود را به عنوان یک سوپرانوی جوان مطرح کرده بود و در چندین اپرا ظاهر شده بود و با خوزه کارراس، G4، راسل واتسون، ایل‌دیوو و پل پاتس هم اجرای مشترک داشته است.

آلبوم Amour هرچند شروع خوبی از نظر تجاری برای او بود اما نتوانست منتقدان اپرا را راضی کند، و آنها این آلبوم را در رده‌ی کارهای تلفیقی کلاسیک (crossover) به شمار آوردند.* ناتاشا در این آلبوم چند آریای اپرایی محبوب خود را در کنار چند کار پاپ با اجرای ارکسترال اجرا کرد.

آلبوم جدید مارش (با عنوان Natasha Marsh) که حاوی اجرای او از آریای ملکه‌ی شب، در کنار دیگر آوازهای تلفیقی کلاسیک اوست، اخیراً وارد بازار شده است.

natashamarshwv7

"ملکه‌ی شب": چالشی برای هر سوپرانو

آریای "ملکه‌ی شب" (Der Hölle Rache) از اپرای "فلوت سحرآمیز" موتزارت به دلیل گستره‌ی دو اکتاوی و دشواری‌های خاص آن یکی از قطعات دشوار برای سوپرانوها محسوب می‌شود. این آریا اولین بار توسط خواهر ناتنی موتزارت (ژوزفا هافر) اجرا شد و پس از آن سوپرانوهای بسیاری برای نمایش توانایی‌های خود سعی در اجرای این قطعه داشتند.

این آریا یکی از معروف‌ترین آریاهای اپرایی است و بسیار به یادماندنی، سریع و مبهوت‌کننده است.

QueenOfTheNightAria1

ساده‌سازی به سبک مارش

مارش می‌گوید که "من عاشق شور، زیبایی و قدرتی هستم که فوتبال و موسیقی در آنها با هم اشتراک دارند."

اما خود او هم قبول دارد که توان اجرای ملکه‌ی شب را با آن نتهای بالا ندارد و به همین دلیل از مسئولان ITV خواسته است که در تنظیم جدید این آهنگ، کلید را عوض کنند تا او راحت‌تر بتواند آن را اجرا کند. ITV در تنظیم جدید ملکه‌ی شب از ارکستر سنگین‌تری استفاده کرده و با استفاده از تیمپانی و سنج به آهنگ تراژیک موتزارت، حالتی حماسی داده است. هرچند با صعود نکردن تیم انگلستان به یورو ۲۰۰۸، دست آخر مشخص نشد که بینندگان انگلیسی چه شور حماسی‌ای از دیدن این کلیپ باید در درون خود احساس بکنند!

لینک‌ها:

وبسایت رسمی ناتاشا مارش

صفحه‌ی ناتاشا مارش در ویکی‌پدیا

ویدئوی مقدمه‌ی ITV برای یورو ۲۰۰۸ با اجرای ناتاشا مارش

اصل آریای "ملکه‌ی شب" از ویکی‌مدیا

*سبک classical crossover سبکی است که در آن خواننده به سبک اپرایی آهنگهای سبک و محبوب کلاسیک یا ترانه‌های پاپ را اجرا می‌کند. مصداق بارز این سبک برخی کارهای آندریا بوچلی است.

هیچ نظری موجود نیست: